رشد اخیر قیمت بیت کوین با دفعات قبل متفاوت است

درحال‌حاضر، بیت کوین بالاتر از ۱۰,۰۰۰ دلار معامله می‌شود. اما آیا قیمت قرار است پنج‌رقمی باقی بماند؟ داده‌ها نشان می‌دهد جای پای بیت کوین، محکم است.

به گزارش کوین دسک، طی ۱۲ ماه گذشته، پادشاه ارزهای دیجیتال چندین بار در تلاش برای عبور از مرز ۱۰,۰۰۰ دلار ناکام ماند. با‌این‌حال، این بار، ماجرا فرق می‌کند. با توجه به داده‌هایی که روز دوشنبه (۶ مرداد) از جریان بیت کوین‌ها و استیبل کوین‌های (Stablecoin) ورودی و خروجی صرافی‌های ارزهای دیجیتال ثبت شده است، روند صعودی بیت کوین می‌تواند دوام داشته باشد.

طبق داده‌های چینالیسیس (Chainalysis)، روز دوشنبه، جریان ورودی بیت کوین به صرافی‌ها با ۶۸,۹۷۰ واحد افزایش به ۱۳۰,۰۳۹ بیت کوین رسید. این تعداد، بیشترین میزان ثبت‌شده برای جریان ورودی صرافی‌ها طی ۱۳۴ روز گذشته است. این افزایش با جهش ۱۰ درصدی قیمت بیت کوین تا ۱۱,۳۱۵ دلار، بیشترین قیمت ثبت‌شده طی ۱۲ ماه گذشته، همراه بود.

به‌عبارت دیگر، همزمان با صعود قیمت بیت کوین به بیشترین قیمت طی چند ماه اخیر، برخی سرمایه‌گذاران، کوین‌های خود را به صرافی‌ها منتقل کرده‌اند. سرمایه‌گذارها معمولا هنگامی کوین‌های خود را از کیف پول‌ها به صرافی‌ها انتقال می‌دهند که اعتماد چندانی به ادامه سیر صعودی ندارند یا فاقد منابع کافی برای هودل‌کردن دارایی‌های خود هستند؛ بنابراین ترجیح می‌دهند سرمایه خود را نقد کنند.

به این ترتیب، می‌توان نتیجه گرفت که اکنون موجودی بیت کوین در صرافی‌ها بیشتر شده است. با اینکه این نتیجه‌گیری احتمالا درست است؛ اما از سویی دیگر، فشار خرید نیز افزایش یافته است. دلیل این امر را می‌توان افزایش ورود تتر، بزرگ‌ترین استیبل کوین بازار، به صرافی‌ها دانست.

استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که ارزش بازار آنها پشتوانه‌ای خارجی مانند دلار ایالات متحده دارد. تتر و اکثر استیبل‌ کوین‌ها اغلب سرمایه‌هایی برای خرید ارزهای دیجیتال دیگر محسوب می‌شوند و ارزش بازار آنها طی سال جاری میلادی، رشد خیره‌کننده‌ای داشته است. اوایل ماه جاری میلادی (اواسط تیر)، ارزش بازار تتر، بزرگ‌ترین استیبل کوین با پشتوانه دلار، از آستانه ۱۰میلیارد دلار عبور کرد.

براساس داده‌های چینالیسیس در روز دوشنبه، جریان ورودی تتر به صرافی‌ها با رشدی بیش از ۴۴۰میلیون واحد، به ۷۲۶میلیون تتر رسید. روز سه‌شنبه، فیلیپ گرَدوِل (Philip Gradwell)، اقتصاددان ارشد شرکت چینالیسیس در توییتی نوشت:

این جریان ورودی، معادل ۷۲۶میلیون دلار تقاضای بیشتر برای خرید بیت کوین است که می‌تواند بخشی از سرمایه لازم برای خرید ۱.۳میلیارد دلار بیت کوینِ آماده فروش را فراهم کند.

گردول همچنین اشاره کرد که با وجود کمتربودن جریان ورودی تتر نسبت به بیت کوین‌های آماده عرضه، ابزارهای دیگری نیز برای خرید ارزهای دیجیتال وجود دارند. او افزود:

تقاضای خرید با ارزهای فیات نیز وجود خواهد داشت.

بنابراین براساس این جریان‌های ورودی می‌توان گفت که فشار خرید می‌تواند برای جذب موجودی مازاد بیت کوین در صرافی‌ها کافی باشد. درنهایت، بیت کوین می‌تواند با قدرت بر فراز ۱۰,۰۰۰ دلار باقی بماند.

در زمان نگارش این گزارش، بیت کوین در محدوده ١١,٣٢٥ دلار معامله می‌شود و با این حال هنوز فرصت خوبی برای افرادی که تمایل دارند در قیمت‌های پایین‌تر خرید کنند فراهم آورده است.  

 

منبع: سایت ارز دیجیتال